تبلیغات
علمی
لینکدونی - لینک های جالب از سراسر وب

گلوله نمک ! فقط بخون و بخند
رواج بهترینها
بانک سوالات، دانلود کتاب و مقاله
ارسال لینكهای جالب توسط شما برای لینكدونی ...
ادامه - آرشیو لینکدونی ...

كد آهنگ

كد موسیقی

آمار وبلاگ

امروز :
دیروز :
این ماه :
ماه قبل :
کل :
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

قدرتمند ترین سایت ارائه خدمات طراحی وب سایت و نرم افزار های کاربردی

هشدار دو مرجع‌تقلید درباره اعمال‌نفوذها در دستگاه‌قضایی
رئیس قوه قضائیه روز پنج‌شنبه در حالی برای دیدار با چند تن از مراجع تقلید راهی شهر مقدس قم شد كه آیات عظام صافی گلپایگانی و مكارم شیرازی درباره برخی اعمال نفوذها در دستگاه قضایی هشدار داده و از تداوم مشكل اطاله دادرسی در رسیدگی به پرونده‌های مردم علی‌رغم اقدامات مؤثر انجام شده در دوره ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی گلایه كردند.

رئیس قوه قضائیه روز پنج‌شنبه در حالی برای دیدار با چند تن از مراجع تقلید راهی شهر مقدس قم شد كه آیات عظام صافی گلپایگانی و مكارم شیرازی درباره برخی اعمال نفوذها در دستگاه قضایی هشدار داده و از تداوم مشكل اطاله دادرسی در رسیدگی به پرونده‌های مردم علی‌رغم اقدامات مؤثر انجام شده در دوره ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی گلایه كردند.

آیت‌الله مكارم همچنین بر ضرورت استفاده بیشتر از طرفیت قم در دستگاه قضایی تأكید كرد و آیت‌الله صافی نیز جلوگیری از تظاهر به معاصی با ورود و اقدام مدعی‌العموم را مورد توجه قرار داد.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس قوه قضاییه ضمن تأکید بر پرهیز از برخورد گزینشی با کسانی که خلاف شرع می‌کنند ،‌ گفت: باید از تظاهر به معاصی در جامعه جلوگیری شود و هرجا تظاهر به معاصی دیده شد، قوه‌ قضائیه به عنوان مدعی العموم با آن برخورد کند.

این مرجع تقلید روز پنجشنبه در دیداررئیس قوه قضائیه با اشاره به تلاش‌های انجام شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی درقوه قضائیه مبنی بر رفع اشکالات و نواقص سیستم قضا و مطابقت آنها با احکام اسلامی، این تلاش‌ها را کافی ندانست.

آیت الله صافی با تأکید بر حل مشکل اطاله دادرسی اظهارداشت: اگر چه باید تلاش کرد که تا حد امکان حق مردم تضییع نشود؛ ولی اطاله دادرسی خود نیز یک مشکلی است که باید آن را رفع کرد ودرکل باید به نحوی باشد که مردم حتی‌الامکان معطل نشوند.

این مرجع تقلید با تأکید بر اهمیت استقلال قوه قضائیه افزود: اگر افرادی از بیرون مداخله کنند و بعضی قضات تحت نفوذ افراد باشند و خدای نخواسته حق را در حکم رعایت نکنند، به استقلال قوه قضائیه خدشه وارد می‌شود.

وی، با توصیه به قضات برای رعایت اخلاق به آنان سفارش کرد تا «در احقاق حقوق بندگان خدا تلاش کنند».

این مدرس خارج فقه حوزه علیمه قم با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی و لزوم حفظ و تلاش برای رسیدن به آن اهداف گفت: یکی از مطالب اساسی که باید نسبت به آن حساس باشیم این است که نظام اسلامی ارکانش محکم باشد و محکم بودن آن به این است که التزامات دینی مسؤولان پررنگ باشد.

وی ضمن تأکید بر پرهیز از برخورد گزینشی با کسانی که خلاف شرع می‌کنند،‌ ادامه داد: باید از تظاهر به معاصی در جامعه جلوگیری شود و هرجا تظاهر به معاصی دیده شد، قوه‌ قضائیه به عنوان مدعی العموم با آن برخورد کند.

این مرجع تقلید با تأکید بر اجرای احکام اسلامی گفت: تعزیرات و حبس باید کاملاً مطابق احکام اولیه اسلام باشد و حتی یک روز حبس اضافی از نظر شرع مبین قابل توجیه نیست.

وی با تأکید بر انطباق جامعه اسلامی با احکام شریعت اسلام اظهار داشت: باید به نحوی عمل شود که گفته شود سیاست ما اسلامی است؛ هرجا اسلام است ما هستیم و هر جا معارض با اسلام باشد ما با آن معارضه می‌کنیم.

در ابتدای این دیدار آیت الله لاریجانی گزارشی از اهم فعالیت‌های انجام شده‌ قوه ‌قضائیه را ارائه کرد.

همچنین آیت‌الله مكارم‌شیرازی گفت: گاهی دیده می‌شود برخی به دنبال اعمال نفوذ در قوه قضائیه هستند و می‌خواهند استقلال قضایی را زیر سوال ببرند، حتی گاهی این كار از سوی برخی دولتمردان و گاه از سوی افراد متمكن صورت می‌گیرد و باید جلوی همه این اعمال نفوذها گرفته شود.

این مرجع تقلید در دیدار با آیت‌الله آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: تلاش شود تا نیروهای متعهد، متخصص و نخبه در حوزه‌های علمیه جذب و در مركزی آموزش داده شوند و باید حوزه علمیه در این مورد اقدامی جدی را انجام دهد ما هم به این امر كمك می‌كنیم.

وی تصریح كرد: گرچه امر قضا واجب كفایی است؛ ولی با توجه به نبود نیروی انسانی كافی این امر برای برخی واجب عینی است و باید كسانی كه شهامت، شجاعت، تعهد و تخصص و آمادگی لازم را در این مورد دارند وارد كار قضا شوند و مشكلات مردم را حل كنند.

مكارم‌شیرازی تاكید كرد: آبروی نظام جمهوری اسلامی ایران در امر قضاست اگر دستگاه قضایی كارآمد داشته باشیم در دنیا موفق خواهیم بود.

وی خطاب به رئیس قوه قضائیه بیان داشت: برخی از حوزویان دلبسته حوزه علیمه قم هستند شما می‌توانید با بهره‌گیری از این نیروهای متعهد و متخصص در دستگاه قضایی برخی كارها را به آن‌ها واگذار كنید تا در این مورد در خود قم اقدام لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: هر چه در قوه قضائیه سرمایه‌گذاری شود به‌جاست و آثار مثبت آن در سایر دستگاه‌های كشور ظاهر می‌شود.

‌مكارم‌شیرازی از طولانی شدن پرونده‌های قضائی ابراز نگرانی كرد و افزود: بسیاری از مردم از طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌های قضایی گلایه دارند؛ گرچه برخی از عوامل این مشكل در زمان تصدی جناب‌عالی ‌برچیده شده است؛ اما اگر بخش دیگری از این عوامل برچیده شود، نگرانی مردم هم برطرف می‌شود.

این مرجع تقلید گفت: برخی از مردم به دلیل طولانی شدن پرونده‌های قضایی به اجبار از حق‌شان می‌گذرند، كاری كنید كه به خواست خدا در مدت اندك مردم به حق‌شان برشند و این نگرانی‌ها برطرف شود؛ و برخی از قوانین دست ‌و پا گیر نیز كه سبب طولانی شدن این پرونده‌ها می‌شود برچیده شود.

وی استقلال قوه قضائیه را بسیار مهم برشمرد و عنوان داشت: گاهی دیده می‌شود برخی به دنبال اعمال نفوذ در قوه قضائیه هستند و می‌خواهند استقلال قضایی را زیر سوال ببرند، حتی گاهی این كار از سوی برخی دولتمردان و گاه از سوی افراد متمكن صورت می‌گیرد و باید جلوی همه این اعمال نفوذها گرفته شود.

‌مكارم‌شیرازی تصریح كرد: دستگاه قضایی برای ضعفاست كه افراد ضعیف بتوانند از این طریق از حقوق خود دفاع كنند وگرنه افراد متمكن و صاحب نفوذ نیاز به آن ندارند؛ به گونه‌ای شود كه دستگاه قضایی همیشه مستقل و تحت نفوذ هیچ كسی قرار نگیرد و امید مردم به دنبال حذف اعمال نفوذها در دستگاه قضایی است.

وی یكی دیگر از دغدغه‌های مردم ضعیف را نداشتن وكیل در هنگام دعوی دانست و گفت: برخی به دلیل نداشتن تمكن مالی هرگز به دنبال وكیل نمی‌روند؛ زیرا وكلا غالباً پول‌های بی‌حساب و كتاب و گزافی را از مردم می‌طلبند‌ و برخی كه توانایی پرداخت آن را ندارند از حق‌شان می‌گذرند؛ خوب است فكری برای این كار بفرمایید.

وی ابراز داشت: سزاوار است از سوی بیت‌المال برای كسانی كه تمكن مال كافی ندارند وكیل گرفته شود تا مردم بتوانند از حق خود دفاع كنند.

‌مكارم‌شیرازی در بخشی از سخنان خود یكی از مسائل مهم را در دستگاه قضایی اطلاع‌رسانی دانست و اظهار داشت: در حال حاضر اقدامات خوبی در قوه قضائیه صورت گرفته است و باید این فعالیت‌های به اطلاع مردم رسانده شود تا آن‌ها نیز به این اقدامات دلگرم شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از رسانه‌ها انتقاد كرد و بیان داشت:‌ امروز بسیاری از مسائل پیش از آن كه دادگاهی شود رسانه‌ای می‌شود؛ در حالی كه هنوز حكمی صادر نشده و قاضی پس از رسانه‌ای شدن موضوع نمی‌تواند به راحتی برای این امر قضاوت كند و به سختی می‌افتد و این یك خطر است.

این مرجع تقلید در پایان این دیدار ابراز داشت: نظارت بر حكم قضات بسیار مهم است در این مورد طوری رفتار شود كه بعضی از قضات احساس نكنند به احكام صادره از سوی آن‌ها هیچ نظارتی نمی‌شود و در نتیجه سست شوند.

نوشته : آرش قنواتی در پنجشنبه 19 فروردین 1389 نظرات ( ) - لینک مطلب


جست و جو در سایت
 

 

آرشیو
موضوعات
آخرین مطالب ارسالی
 

خدا رحمت کند قیصر امین پور را ،عجب زیبا گفته:
نرم افزار آنتی ویروس قدرتمند Dr.Web AntiVirus v6.00.0.03220 x32/x64
نرم افزار دانلود مستقیم از سایت رپیدشیر Easy RapidShare Downloader 1.0.8
دانلود رایگان نرم افزار فارسی و کاربردی یادآوری برای کارهای شما Work Time 1.4
تاكید سپاه بر آمادگی همه جانبه برای مقابله با تهدیدات
نگرانی های اسراییل از واکنش ایران به حمله نظامی
نرم افزار پیشرفته جستجو و حذف فایلهای تکراری Duplicate File Cleaner 2.5.3.158
نرم افزار مدیریت دانلود حرفه ای HiDownload Platinum 7.8
طالع بینی ازدواج ماه ها با هم
رونمایی تلفن‌همراه با طلای ۲۲ عیار و ۷۶ قطعه الماس بی‌عیب و نقص!
آمریكا تهدید واقعی صلح و امنیت بین‌المللی است
حمله‌ مشابه‌ 11 سبتامبر علیه‌ مرقد امام علی(ع) ناكام ماند
علیرضا پناهیان در جمع دانشجویان: "امروز" زمان انقلابی بودن است
نرم افزار فشرده سازی با فرمت EXE توسط WinZip Self Extractor 4.0 Build 8672
افزایش و بهینه سازی سرعت اینترنت با CFosSpeed 5.00.1560
لیست کامل مطالب ارسال شده

 

نویسندگان
لینک دوستان
ابر برچسب
 

All Right Reserved By ~  Coded For blogfa , Mihanblog & ... By : www.Web-fa.mihanblog.com

 
کارت شارژ دات کام --فروش آنلاین انواع کارت شارژ - کارت تلفن - اینترنت و ...